Loading...
 

ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2019-2020

Α. Επιτροπή Εκπαίδευσης & Έρευνας (Συντονιστές Ομάδων Εργασίας – Study Groups της ΕΡΕ-ΕΠΕΡΕ)

  1. Δικαίου Σταυρούλα (Οστεοαρθρίτιδα & Εξωαρθρικός Ρευματισμός)
  2. Βασιλόπουλος Δημήτριος (Ρευματοειδής Αρθρίτιδα)
  3. Γεωργιάδης Αχιλλέας (Χρόνιος Πόνος)
  4. Βούλγαρη Παρασκευή (Απεικόνιση στα Ρευματικά Νοσήματα)
  5. Πατρίκος Δήμος (Οροαρνητικές  Σπονδυλαρθρίτιδες)
  6. Κατσαλήρα Αικατερίνη (Μεταβολικά Νοσήματα)
  7. Σφηκάκης Πέτρος (Συστηματικά Αυτοάνοσα Ρευματικά Νοσήματα)
  8. Τρόντζας Παναγιώτης (Επιδημιολογία)


Β. Επιτροπή για την επικαιροποίηση και παρακολούθηση των «Διαγνωστικών και Θεραπευτικών Ρευματολογικών Πρωτοκόλλων» 

  1. Σφηκάκης Πέτρος (Καθηγητής)
  2. Βασιλόπουλος Δημήτριος (Καθηγητής)
  3. Ασλανίδης Σπύρος (Δ/ντης ΕΣΥ)
  4. Πατρίκος Δήμος (Δ/ντης Κλινικής, Ιδ. Νοσοκομείου)
  5. Νίκας Σπύρος (Ελεύθερος Επαγγελματίας)

Γ. Επιτροπή για τη διαμόρφωση της θέσης της ΕΡΕ-ΕΠΕΡΕ σχετικά με τους «Βιο-ομοειδείς βιολογικούς παράγοντες (biosimilars)»

  1. Μπούμπας Δημήτριος (Καθηγητής)
  2. Μποκή Κυριακή (Συντονίστρια Δ/ντρια ΕΣΥ)
  3. Πατρίκος Δήμος (Δ/ντης Κλινικής Ιδ. Νοσοκομείου)


Δ. Διεύθυνση Σύνταξης του Περιοδικού «Mediterranean Journal of Rheumatology – Ελληνική Ρευματολογία»

Διευθυντές Σύνταξης:

  1. Κήτας Γεώργιος (Καθηγητής)
  2. Σακκάς Λάζαρος (Καθηγητής )

Βοηθοί Διευθυντές Σύνταξης:

  1. Μπόγδανος Δημήτριος (Αν. Καθηγητής)
  2. Δημητρούλας Θεόδωρος (Επίκ. Καθηγητής)
Βοηθοί Σύνταξης:
  1. Μπερτσιας Γεώργιος (Επίκ. Καθηγητής)
  2. Χατζηδιονυσίου Αικατερίνη (Επίκ. Καθηγήτρια)

Ε. Επιτροπή για τη σύνταξη των «Εξελίξεων στη Ρευματολογία»

Υπεύθυνος Σύνταξης: Νίκας Σπύρος

Εποπτεία: Μποκή Κυριακή, Ηλιόπουλος Αλέξης, Παπαγόρας Χαράλαμπος (Ειδ. Γραμματέας ΕΡΕ-ΕΠΕΡΕ) 

 

ΣΤ. Επιτροπή για την υποστήριξη και συνεχή λειτουργία της ιστοσελίδας ενημέρωσης κοινού (tosomasoumilaei.gr).       

  • ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΡΙΑ : Καταξάκη Ευαγγελία 

  • ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΙΑΤΡΟΙ:

  1. Αλεξούδης Ανδρέας 
  2. Ελευθεριάδου Φοίβη
  3. Κανδύλη Αννα
  4. Λάσκος Δημήτρης
  5. Ματσούκα Κατερίνα
  6. Πρατσίδου Πολυξένη - Παιδορευματολόγος
  • ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΥΤΡΙΑ:  Κυριακή Κεραμιώτου
  • ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ : Χρυσούλα Νικολαϊδου

Ζ. Έκδοση Newsletter "Εξελίξεις στη Ρευματολογία"

Υπεύθυνος: Νίκας Σπύρος 

Η. Εκπροσώπηση στο Εθνικό Συμβούλιο για τις Ρευματικές Παθήσεις

Κήτας Γεώργιος

Θ. Εκπροσώπηση στη UEMS (2019-2020)

 Κατσιφής Γκίκας (τακτικό μέλος)
 Φανουριάκης Αντώνιος (αναπληρωματικό μέλος)

Ι. Εκπροσώπηση στις Διαρκείς Επιτροπές της EULAR (2019-2020)

  1. Τεκτονίδου Μαρία (Epidemiology and Health Services Research)
  2. Βασιλόπουλος Δημήτριος (Education and Training)
  3. Σιδηρόπουλος Πρόδρομος (Clinical Affairs)
  4. Δαούσης Δημήτριος (Investigative Rheumatology)
  5. Τραχανά Μαρία (Paediatric Rheumatology)
  6. Ραπτοπούλου Αμαλία (Musculoskeletal Imaging)

 

Κ. Συμβουλευτική Επιτροπή για τα θέματα της Αναπηρίας - ΚΕΠΑ

      Πρόεδρος:
      1. Πέτρος Σφηκάκης, Καθηγητής ΕΚΠΑ
      Μέλη:
      2. Κασκάνη Ευαγγελία, Mέλος της «Ειδικής Επιτροπής» Υπουργείου Εργασίας 
      3. Καραμήτσιου Βικτωρία, Ρευματολόγοος ΚΕΠΑ
      4. Σφυρόερα Αικατερίνη, Ρευματολόγος ΚΕΠΑ
      5. Σφοντούρης Χαράλαμπος, Διευθυντής ΕΣΥ
      6. Πατρίκος Δήμος, Ρευματολόγος, Ελεύθερος επαγγελματίας
      7. Πρατσίδου Πολυξένη, Παιδορευματολόγος
      8. Καταξάκη Ευαγγελία, Ρευματολόγος ΕΣΥ, ΔΣ ΕΡΕ-ΕΠΕΡΕ
      9. Καρόκης Δημήτρης, Ρευματολόγος, ΔΣ ΕΠΕΡΕ

Λ. Συντονιστική Επιτροπή για την επεξεργασία των θέσεων της ΕΡΕ-ΕΠΕΡΕ για τα ζητήματα της  ειδικότητας της Ρευματολογίας 

      1. Καρόκης Δημήτριος
      2. Τεκτονίδου Μαρία
      3. Δημητρούλας Θεόδωρος
      4. Κωνσταντοπούλου Πηνελόπη

Μ. Επιτροπή Ειδικευομένων Ρευματολογίας

      1. Πέλεχας Ελευθέριος
      2. Αντωνόπουλος Ιωάννης
      3. Αγγελάκος Μιχαήλ

Ελληνική Ρευματολογική Εταιρεία
& Επαγγελματική Ένωση
Ρευματολόγων Ελλάδας

Ακολουθήστε μας:                  Linkedin
© 2015-2018 ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΡΕΥΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ - ALL RIGHTS RESERVED.